چهارشنبه, 10 تیر 1394
  اوقات شرعی استان
  ورود کاربران
  نظرسنجی
  معرفی گمرکات کشور

  آمار سایت
 » شروع سایت: بهمن 1387
 » خبر ثبت شده: 794 مورد
 » در حال بازدید: 8 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 695 نفر
 » بازدید امروز: 754 مرتبه
 » بازدید دیروز: 1604 مرتبه
 » کل بازدید: 1087869 مرتبه
 » میانگین: 474 بازدید در روز

اداره کل گمرک آبادان

اداره کل گمرک آبادان

 

تاریخچه و موقعیت

 

گمرک آبادان بعد از پیدایش نفت و تأسیس پالایشگاه در شهرستان آبادان از اهمیت ویژه ای برخوردار گردید . این اهمیت را می توان از دو جنبه بررسی نمود :

 

1-     بعد از استخراج نفت در زمان ویلیام دارسی ، نفت ایران از طریق بندر آبادان به سایر نقاط جهان حمل می شد به همین منظور نیاز به وجود سازمانی که بتواند بر صادرات و واردات نفت نظارت داشته باشد ، شدیداً محسوس گردید . لذا ضرورت وجود گمرک در بندر آبادان مطرح و از آن پس این گمرک فعالیت خود را به عنوان یک سازمان نظارتی آغاز نمود .

 

2-     این بندر به صورت پایگاه ارتباطی جهت صدور کالا و فراورده های ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و بالعکس بوده که پس از احتیاج اسکله های جزیره خارک تا حدودی از اهمیت آن کاسته شد . چرا که نفت صادراتی بوسیله لوله به خارک حمل و سپس به سایر نقاط جهان انتقال می یابد . البته علیرغم اوج گیری فعالیت گمرک خرمشهر قبل از جنگ تحمیلی ، فعالیت این بندر بصورت یک بندر صادراتی و وارداتی به کشورهای حوزه خلیج فارس همچنان به دلیل تسهیلات ویژه ای که به بازرگانان اعطا می شد ، رو به افزایش بود . در زمان جنگ صدماتی به گمرک آبادان وارد آمد ولی با عنایت به اینکه شهر آبادان از تصرف بعثیان محفوظ ماند ، این گمرک نیز نسبت به گمرک خرمشهر صدمات کمتری را متحمل گردید و راه اندازی مجدد آن بعد از پایان جنگ سریعتر از گمرک خرمشهر صورت گرفت و فعالیت مجدد آن با سرویس دهی به وارد کنندگان آغاز گردید و موقعیت بهتری نیز نسبت به گمرک خرمشهر پیدا نمود .

 

گمرک آبادان با توجه به اینکه فاصله اندکی بین درب خروج و اسکله وجود داشته و مسافت بندر آبادان با کویت نیز در مقایسه با سایر بنادر بسیار ناچیز می باشد ، برای تجار از اهمیت خاصی برخوردار است و اکثر بازرگانان فعالیت تجاری خود را بخصوص در زمینه صدور تره بار در این گمرک انجام می دهند .

 

گمرک آبادان با توجه به پرسنل مجرب و ماهر و مدیریت شایسته ، محل مناسبی برای انجام فعالیت های گمرکی به حساب آمده و در نتیجه به افزایش درآمدهای اقتصادی کشور کمک شایانی می نماید . این شهرستان دارای استعدادهای فراوان بالقوه ای به منظور کسب درآمد بالا و رونق منطقه می باشد .

 

فعالیت ها و خدمات گمرک آبادان

 

در گمرک آبادان کلیه امور گمرکی از قبیل واردات ، صادرات ، ملوانی ، ورود موقت ، تعاونی مرزنشینی ، خروج موقت ، ترانزیت ( داخلی و خارجی ) ، کارنه تیر ، دوپاساژ ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانات پستی و قضایی صورت می پذیرد .

 

دفاتر گمرکی که زیر نظر گمرک آبادان فعالیت می نمایند :

 

گمرک بخش اروندکنار :

 

این بخش متشکل از سه منطقه ، دهستان های مینوحی ، نصارنوآباد و قمیچه می باشد . کل جمعیت مناطق مذکور حدود 95000 نفر است که در منطقه مرکزی جمعیت آن در حدود 20000 نفر به عدد و 4000 خانوار است . معیشت مردم از طریق صیادی ، لنج سازی و تعمیرات آن ، سردخانه و کارخانه یخ ، کشاورزی و نخیلات تأمین می شود . ضمن آنکه سابقاً صادرات خرما و محصولات صیفی کاری نیز در این منطقه رونق داشته است . فاصله این بخش تا آبادان 54 کیلومتر با جاده آسفالته بوده و خور آن با عرض حدود 100 متر تا 150 متر و آبخور آن 5/3 تا 4 متر ، محل تردد شناورهای منطقه بحساب می آید . تعداد قایقهای پارویی و موتوری ماهیگیری حدود 100 شناور و تعداد موتور لنج صیادی 40 شناور می باشد .

 

فاصله اروندکنار تا بحر قمیجه معادل 12 کیلومتر ابتدای آن محل اتصال اروندکنار به خلیج فارس است . اسکله موجود نیز برای انجام امور گمرکی مناسب بوده و دارای جاده آسفالته و ساختمان نیروی انتظامی و شعبه ای از شیلات در آن واقع است .

 

گمرک چوئبده

 

این گمرک در منتهی الیه رودخانه بهمنشیر در جنوب شرقی روستای چوئبده احداث و فعالیت خود را عملاً از بهمن ماه 1371 آغاز نمود . فاصله آن تا آبادان 50 کیلومتر با جاده آسفالته و نزدیکترین گمرک به گمرک اروندکنار می باشد .

 

 

گمرک بازارچه مرزی آبادان

 

بازارچه مرزی آبادان به عنوان یکی از امکانات تجاری و فعال در زمینه واردات و صادرات در بندر آبادان پس از راه اندازی از اهمیت بسزایی برخوردار گردیده است .

 

در این بازارچه ، بازرگانان طبق سهمیه ای که برای آنها در نظر گرفته شده است ، اقدام به صادرات می نمایند و در برابر به همان میزان سهمیه صادراتی که به انجام رسانده اند ، می توانند اقدام به واردات کالا نمایند .

 

گمرک فرودگاه آبادان

 

در این گمرک نیز مانند گمرک فرودگاه اهواز ، از کلیه امور مربوط به ورود و ترخیص کالای همراه صورت می پذیرد و مسافرین محترم به محض ورود به فرودگاه و ارائه کالای خود توسط مأمورین گمرک بررسی و ارزیابی شروع شده کلیه مسافرین پرواز ظرف مدت نیم ساعت ارزیابی گردیده و مسافرین می توانند به همراه کالای خود از فرودگاه خارج شوند .

 

گمرک امانات پستی

 

این گمرک بررسی و ترخیص هدایای وارداتی و صادراتی مراجعین محترم را بر عهده دارد و طبق قانون و مقررات مربوطه که در بخش جداگانه ای کاملاً توضیح داده خواهد شد ، اقدام به ارزیابی و ترخیص هدیه و سوغات که از خارج از کشور وارد یا به خارج هدیه و سوغات هایی که از خارج کشور وارد یا به خارج صادر می شوند ، می نماید .